Simbola izpausmes formas.
Visbiežāk, pirmais ar ko asociējas simbols ir kāds tēls, priekšmets vai parādība, ar kuru tiek izpausts kāds cilvēka iekšējās pasaules stāvoklis, emocija, uzskats, attieksme vai attiecības.
Es varētu pateikt vienkārši: "Es jūtos draņķīgi!" Jā, es noformulēšu priekš sevis savas sajūtas un tas nodos otram cilvēkam manu noskaņojumu, bet atstāj vietu neskaidrībai un fantāzijām par šo stāvokli - cik liela mērā draņķīgi, cik izteikti, kā tas ir priekš manis būt draņķīgi, ko tas man nozīmē utt. Pamēģināšu papildināt šo formulējumu ar simbolu - kāda asociācija, kāds simbols varētu raksturot manu draņķīgo pašsajūtu? - Es jūtos draņķīgi, kā vecs ezis. Es jūtos kā tīģeris iesprostots krātiņā. Es jūtos kā pele lamatās. Ir draņķīgi kā slapjdraņķī. Kā putns bez spārniem. Kā izžuvis strauts. Cik bezgalīgi daudz var būt šo asociāciju mūsu katra unikālajā situācijā!
Pamēģiniet iztēloties un ieklausīties kā mainās un cik atšķirīga ir mūsu psihes reakcija uz pirmo un uz otro pašsajūtas formulējumu? Kā reaģē mūs psihe, kad ienāk kāda asociācija un simbols? Es jūtos slikti - izraisa dabīgu emocionālu, bet varbūt arī tikai intelektuālu pretreakciju, "pieslēgšanos" otram cilvēkam. Savukārt, izmantojot simbolisko valodu: "Es jūtos kā..." - iegūstu plašāku izpratni emocionālā, simboliskā līmenī par otra cilvēka jūtām un attieksmi. Simboliskā veidā izteikta pašsajūta dod bezgalīgi daudz informācijas. Ja mēs iedziļināsimies, ko nozīmē eža, peles, tīģera vai putna un strauta simboli, tas palīdzēs ieraudzīt un saprast plašāk, spontāni radušos, salīdzinājumus un asociācijas. Visbiežāk tajos var atrast arī atbildes, ko darīt, kā palīdzēt sev un kāda ir mana tagadējā vajadzība, kāds neapzinātais psihes motīvs ir redzams caur simbolu? Ierobežojumi, izsīkums, apslēptas un rūgstošas dusmas, vainas sajūta vai bailes ir simbola emocionālais fons? Atpūta, brīvība, atbalsts, drošība, izvēles iespēja ir vajadzība?
Paužot jūtas vai attieksmes simbolos saskarsmē mēs it kā nonākam citā psiholoģiskā telpā un dimensijā, kas rada jau citas asociācijas, tēlus un emocijas, kā arī jaunas attieksmes. Simbolu izmantošana tautā populāru līderu runās ir bieži sastopama. Viņu runa lielākoties ir vienkārša un ietver daudz simbolikas. Sajūta it kā visi nokļūstam kādā vienotā, vienojošā telpā un katrs varam saklausīt, ko sev tuvu un saprotamu.
Augstāk minētais piemērs, jūtas asociēt ar tēlu, ir tikai viens no veidiem kā izpaužas simboliskā valoda - tēlu simbolika. Caur tēliem visbiežāk uztveram sapņus. Dažkārt kādas bildes, priekšmeti pēkšņi piesaista mūsu uzmanību uz ielas, veikalos , žurnālos, grāmatās u.c. Var piesaistīt nevis saturs, bet pats priekšmets, piemēram grāmata kā simbols. Tādēļ nav jābrīnās, ka dažkārt grāmatu kolekcionāriem šķiet saturs ir mazāk svarīgs par pašu grāmatu.
Reklāmā bieži izmanto simbolus, kas piesaista cilvēka uzmanību: kāds izcelts vārds, detaļa, krāsa, noskaņa, priekšmets rada nākošās asociācijas, kas rada kādas amocijas un, tad attieksmi. Piemēram, vienas zobārstniecības reklāmas lapas stūrī ievietota nelielas, degošas sveces foto. Diez vai sveci varētu kaut kā attiecināt uz zobārstniecību un pakalpojums noteikti nenotiek sveču gaismā. Šādā piemērā svece izteikti kalpo kā simbols, ar mērķi radīt noteiktas emocijas un asociācijas par siltumu, mājīgumu, pavardu, drošības sajūtu. Cits piemērs vienā no Latvijas pilsētām redzēju avīzi "X pilsētas pensionāru avīze "Smilšu pulkstens"". Interesanti cik apzināti tika izvēlēts šis nosaukums?
Caur tēliem, mūsu vizuālajā pasaulē, mēs tiekam uzrunāti nemitīgi un lielāko daļu neapzinamies. Pie tēlu simbolikas pieder arī teātris, kino un deja. Deja un kustība daļēji pieder arī pie ķermeņa simbolikas.
Ķermeņa simbolika ir ķermeņa reakcijas, izpausmes, kuras arī var analizēt kā simbolus t.i. simboliskā valodā. Ikdienas valodā bieži tiek izmantota ķermeņa simbolika - sirsnīgs cilvēks; žultains cilvēks; nest smagumu uz pleciem; sāp sirds par otru; smaga sirds, ir līdz kaklam, u.c. Tādejādi mēs izsakām savas emocijas, attieksmi caur savām ķermeniskām sajūtām. Skaidrojot ķermeniskās sajūtas simboliski ir otrādi - ir kāda ķermeniska reakcija (pumpas, svīšana, lūzums, sāpes u.c.) un mēs cenšamies skaidrot kāda šai reakcijai varētu būt nozīme, kā tas ir saistīts ar manu iekšējo pasauli, emocionālajām reakcijām, iekšējiem konfliktiem utt. Tā piemēram, psihosomatika ir zinātne un medicīnas novirziens, kura mērķis ir pētīt ķermeņa mijiedarbību ar psihi un apkārtējo vidi. Tai skaitā mēģināt atbildēt, ko ķermenis saka jeb simboliski pauž slimojot.
Lai skaidrotu ķermeniskās reakcijas arī bieži ir jāizmanto simboli tēlos vai citādi. Piemēram, sāpes kā duršana, vilkšana, spiešana, it kā guļ uz krūtīm, it kā žņaudz kaklu u.c.
Ķermeņa kustība kā simbols visspilgtāk izpaužas dejā. Tā piemēram, indiešu klasiskā dejā ir vesela simbolu sistēma, ko veido noteiktas kustības un roku žesti, mudras. Vairāki modernās dejas virzieni Eiropā ir izteikti balstīti uz ķermeņa simboliskās valodas ekspresiju.
Nevar aizmirst arī par neverbālo valodu ikdienā. Dažkārt, apzināti reaģējam vienā veidā, bet ķermeņa poza saka citu.
Vārdu simbolika ir ļoti plaša: dzejolis, metafora, visas stāstījumu formas - pasakas, teikas, stāsti u.c.
Pie vārdu simbolikas iederas arī visas mūsu vārdu kļūdas vai īpatnēji izlocītie vārdi, pārteikšanās un pārlasīšanās.
Uzvedības simbolika savukārt ietver rituālus un ritualizētas darbības, kā arī dažkārt kādu negaidītu, pēkšņu un neapzinātu uzvedību. Cilvēka uzvedību arī var aplūkot kā simbolu, ko var mēģināt izprast.
Skaņas simbolika ietver mūziku, dabas un urbānās skaņas, kā arī jebkādas dabīgās un radītās skaņas. Skaņas uztvere, pēc ķermeniskās pieredzes ir otrā maņa, ko piedzīvojam vēl prenatālā periodā. Bērns dzird mātes organisma skaņas, apkārtējās vides trokšņus. Katra skaņa mums liek kādā veidā uz to reaģēt un atsaucās ļoti dziļi mūsos. Mūzikas terapija lielā mērā balstās uz skaņas simboliku un labvēlīgo ietekmi uz cilvēka psihi.
Dažkārt ir kādi lipīgi meldiņi, kas skan galvā vai kaut kas ko dungojam savā nodabā. Kādu simbolisko nozīmi, emociju un attieksmi tas nes? Par to aizdomājoties var atklāties neparasti nolūki un cits skats uz ikdienas nodarbēm.
Simbola izpausmes formas ir ļoti plašas. Tik turi visas maņas vaļā, ieklausies kā tevī atsaucas pasaules tēli, skaņas, smaržas, sapņi, cilvēki un iegūsi daudz jauna par sevi, kas bagātinās dzīvi.
jungiansandplay.lv