Sapņa nolūks.
24. aprīlis, 2016 pl. 11:47
Vai jūs esiet domājuši, kādēļ ir vajadzīgi sapņi? Kāds ir sapņa nolūks tikt redzētam? Kādēļ ir tik spilgti sapņi, kurus atceramies visu dzīvi un tādi par kuriem, no rīta mostoties, tikai nojaušam, ka sapnis ir bijis vai neatceramies to nemaz? Kādēļ mūsu psihē, kāda mūsu daļa turpina darboties laikā, kad apzinātā daļa ir aizgājusi gulēt? Kas ir mūsu psihes daļa, kas piedzīvo sapni un, kas ir sapņa vērotājs?Sapņu pasaulē par paša sapņa rašanos aizvien ir daudz jautājumu, līdzīgi kā par katra sapņa interpretāciju un nozīmi mūsu dzīvē.
Man šie jautājumi ir bijuši sen, un joprojām, ārkartīgi interesanti, kā arī ir lielisks dzinulis meklēt atbildes, izzinot plašo sapņu pasauli.
Viedokļi par sapņu nozīmi ir sākot no nevērīgajam: sapņi ir tikai ikdienas notikumu pārstrādes jeb "sagremošanas" rūpnīca, un tiem nav vērts pievērst uzmanību, līdz pat uzskatiem, ka sapnī piedzīvotais ir reāls notikums. Kā piemēram, daudzās pirmatnējās tautās sapņa realitāte nav apstrīdama un, ja sapnī Tavs kaimiņš ir apzadzis Tavu māju, tad Tu vari no viņa pieprasīt kompensāciju arī realitātē.
Sapņu analīze ir viena no galvenajām metodēm K.G.Junga analītiskajā psihoterapijā. Lielā daļā jungiānistu grāmatās būs, ja ne tieši par sapņu analīzi, tad kā piemēri, psihes procesu atspoguļošanā, sapņi būs pieminēti gandrīz visur.
Nedaudz apkopojot valdošos viedokļus par sapni jungiānismā var teikt, ka:
- katrs sapnis nes, kaut ko nezināmu, jo sapņa saturs nāk no mūsu bezapziņas;
- sapnis ir palīgs cilvēka iekšējās pasaules jeb intrapsihisko procesu izpētei un labākai saprašanai;
- caur sapni var novērot iekšējās pasaules dinamiku un individuālās grūtību pārvarēšanas stratēģijas, kādas piemīt tikai un vienīgi sapņotājam;
- sapnis ir telpa, kurā manifestējas sapņotāja Patība. Patība liek par sevi manīt un pauž savu esību caur sapņa simbolu valodu;
- sapnis ir telpa, kurā mūsu neapzinātās t.sk. konfliktējošās, apspiestās vai noliegtās psihes daļas var izpausties un nonākt kontaktā ar Ego, kā arī būt mijiedarbībā ar citām psihes daļām: anima/animus, ēna, persona, kompleksi;
- sapnis pirmkārt, ir individuāls nevis kolektīvs vēstījums. Tādēļ esiet uzmanīgi ar "sapņu tulkiem";
- sapnis kompensē cilvēka vienpusīgu attīstību. Kā Jungs saka savā seminārā 1928.gadā: "Svētajam ir briesmīgi sapņi";
- par cik sapnis nāk no nepzinātās psihes daļas, tad sapņa interpretācija vienmēr ir hipotēze;
- un visbeidzot, kā saka Marija Luiza fon Franca: Sapnis norāda uz to, kur mēs veltam savu dzīves enerģiju.
Būtībā, ja Jūs sapņiem nepievēršat nekādu uzmanību, personības iekšējais dialogs caur sapņiem notiks un turpināsies, tikai Jūs par to neko nezināsiet. Palaikam Jums būs spilgti sapņi, un dažkārt iespējams tik tieši, ka nespēsiet noraidīt Patības vai bezapziņas vēstījumu, ka Jums kaut kas ir jāmaina, jādara citādi vai, kaut kam svarīgam sevī ir jāpievērš uzmanība. Tad rodas sapņi, kas atkārtojas vairākkārtīgi kā izmisīgs bezapziņas mēģinājums pievērst uzmanību svarīgajam, ko Jūsu iekšējā būtība nedrīkst turpināt ignorēt.
Ir cilvēki, kuri saka, ka nekad neredz sapņus. Ļoti daudz šajā tēmā neiedziļināšos, jo tas nav raksta mērķis. Tomēr īsumā jāpiemin, ka cilvēka miega pētījumi pagājušā gadsimta 50-jos gados konstatēja REM fāzi, kuras laikā cilvēks redz sapņus. Pastāv 4 miega fāzes un REM. Fāze var būt garāka vai īsaka, sākot no 70min līdz pat 110 min un ilgāk. Šī miega fāze novērojama cilvēkiem sākot jau no zīdaiņa vecuma, un pēc centrālās nervu sistēmas aktivitātes ir pielīdzināma cilvēka stāvoklim nomodā. Pētījumi pierāda, ka sapņošana notiek vairākas reizes miega laikā. Pavisam lieliem skeptiķiem par šo tēmu var atrast ārkārtīgi daudzus materiālu, bet būtiskākais miega pētījumu secinājums ir, ka sapņus redz visi, tikai ne visi tos atcerās. Kādēļ cilvēks neredz sapņus ir cits jautājums. Šī raksta konstekstā, var domāt par hipotēzi, ka kādai daļai no "nekad nesapņotājiem" ir grūtības apzināti satikties ar sapņa saturu un nolūku. To pierāda fakts, ka caur darbu ar bezapziņas materiālu analītiskajā psihoterapijā t.i. zīmēšana, smilšu bildes, asociatīvās kārtis, attiecības u.c. sapņu dzīve pakāpeniski atdzīvojas. Dažkārt pieaugušie, kas uzskatījuši, ka nekad nesapņo, terapijas procesa laikā, sāk atcerēties, ka ir bērnībā sapņojuši un pat atceras savus spilgtākos sapņus.
Turpinot domu par sapņa rašanās motīva skaidrjumu analītiskās psiholoģijas pieejā, vēlos pieminēt Karla Gustava Junga dalījumu. Viņš izdalīja divus nozīmīgus sapņa aspektus (Seminar on Dream Analysis. C.G. Jung (Jung Seminars), 1928.-1929. Vol.1):
1) Sapņi, kuri ir tieši saistīti ar cilvēka apzināto dzīvi.
2) Sapņi, kuri pilnībā veidojās no cilvēka bezapziņas enerģijām. Tos var dalīt sīkāk:
a) sapņi, kuru saturs, kaut kad ir bijis apzināts, bet ar laiku zaudējis saiti ar apzināto t.i. kļuvis neapzināts;
b) sapņi, kuri no bezapziņas dzīlēm pirmo reizi paceļas apziņā.
Ņemot vērā, K.G.Junga daļījumu analītiķe Marija-Luīza fon Franca sapņus iedala četrās kategorijās (Fon France. Dreams. Boston & London: Shambhala, 1991.) :
1. Sapņi, kas atspoguļo neapzināto cilvēka attieksmi pret aktuālo dzīves situāciju. Ilustrējot šo M.L. fon Francas sapņu motīvu kategoriju varētu, pirmkārt, pieminēt daudzos sapņus par darba vietu, notikumiem darbā, attiecības ar priekšniekiem. Darba vide cilvēkam prasa lielu adaptēšanos ārējiem apstākļiem. Nereti tas noved pie konflikta ar indivīda iekšējām vērtībām un vajadzībām. Ārēji it kā viss var būt pietiekami labi, cilvēks ir labs strādnieks, saticīgs un draudzīgs ar visiem, izpilda vadītāja prasības, bet sapņos viņš redz, ka kolēģi viņam zog naudu, vai priekšnieks draud atlaist. Tādejādi sapnis pauž neapzināto attieksmi un jūtas (neatreaģētu agresiju pret ikdienas situācijām darbā vai, kas dabīgi veidojas adaptācijas un pielāgošanās procesā; bailes no atbildības, lēmumu pieņemšanas; nevēlēšanos pakļauties vadībai u.c.), ko cilvēks ikdienā ignorē, apspiež un izstumj no apziņas. Man pašai bija spilgta sapņa pieredze situācijā, kad jau ilgu laiku biju neapmierinātās jūtās par darbu, bija neskaidras nojausmas ka jāmaina darbs vai nodarbošanās kopumā. Biju it kā iestrēgusi profesionālā attīstībā un nevarēju saņemties pārmaiņām, bija bailes sev skaidri pateikt, ka ir jāiet prom no esošā darba, jāuzsāk jauns ceļš. Tajā laikā es redzēju sapnī, ka mans priekšnieks mani diezgan rupji izsumj ar kāju no tramvaja, kurā brauca visi mani darba kolēģi, brīdī, kad es cenšos tajā iekāpt. Es paliku stāvot pie tramvaja sliedēm skumja, apjukusi un aizvainota, noskatoties kā viņi visi aizbrauc. Mana bezapziņa it kā teica, ka viss, ir jāiet! Man ir jāpieņem lēmums un ir jāiet savs ceļš. Sapņa ironija ir arī norādē, ka ja es pati nepieņemšu lēmumu, mani izmetīs. Kā tas dažkārt notiek, kad nevaram pieņemt lēmumu par izmaiņām un sākam neapzināti provocēt apkārtni, lai mūs izstumj. Aiziešanas jautājums, pārdomājot šo sapni kļuva aizvien apzinātāks un skaidrāks. Tagad, pēc daudziem gadiem, varu apgalvot, ka šis sapnis man palīdzēja aiziet no darba, priekš manis, ļoti izdevīgā laikā. Tas kas iepriekš bija neapzināts un neskaidrs, kļuva apzināts. K.G.Jungs vienā no savām grāmatām vai semināriem teica, ka daba nav diplomātiska! Bezapziņa noteikti pateiks tā, kā tai šķiet. Mans "nediplomātiskais" un ļoti tiešais sapnis tam ir labs piemērs.
2. Sapņi, kas atspoguļo cilvēka psihes apzinātās un neapzinātās daļas konfliktu. Apzinātās un neapzinātās psihes daļas konfliktus sapņos var fiksēt ļoti bieži. Tie būtībā var būt jebkuri sapņi, kuros ir nespējas, grūtību, pretrunas vai konflikta pazīmes.
3. Sapņi, kuri atspoguļo kādu tendenci, kam jāpievērš uzmanība. Sapņa nolūks ir pievērst uzmanību, mainīt cilvēka apzināto attieksmi vai uzvedību. Vienai manai klientei bija ilgstoši un regulārii sapņi par naudas maciņa zagšanu. Zagšanas epizodes sapņos lielākoties bija publiskās vietās: darbā, kinoteātrī. Nevienā sapnī viņa nespēja neko izdarīt, kaut arī paredzēja zagšanu. Sapņi norādīja uz kādu sievietes psihes tendenci - būt apzagtai no apkārtējiem un bezspēcību, kaut ko ietekmēt. Apzinātā līmenī sieviete noraidīja jebkādas iespējas, ka viņu kāds varētu apzagt vai apmānīt, ka kopumā attiecības ar cilvēkiem ir labas gan darbā, gan ārpus. Ilgākā laika posmā, analizējot sapņus, sievietes neapzinātās tendences, ko uzrādīja sapnis tapa aizvien un aizvien skaidrākas. Sieviete sāka pakāpeniski atskārst, ka neuzticās nevienam un uzskata, ka visi cilvēki no viņas kaut ko grib, grib kaut ko atņemt. Tādēļ ikdienā viņa patērē ārkārtīgi daudz energijas "izskaitļojot" cilvēku nolūkus. Sievietei ikdienā tik tiešām arī bija lielas grūtības ar nepietiekamu dzīvošanas enerģiju, tas bija viens no iemesliem psihoterapijai. Runājot par dziļākiem psihes līmeņiem un sekojot sapņa simboliem: nauda un maks, zagšana, šāds sapnis var norādīt arī uz negatīvajiem intrapsihiskajiem tēliem, piem., negatīvais mātes komplekss, kas "zog" viņas enerģiju. Sievietei dziļāka sapņu izpratne palīdzēja pievērst uzmanību viņas tendencei uz bezpalīdzību, upura pozīciju un neuzticēšanos cilvēkiem, kā rezultātā viņa spēja apzināties, identificēt šīs ikdienas situācijas un tas savukārt, kalpoja par izmaiņu atslēgu - izmainīt uzvedību un attieksmi.
4. Sapņi, kuri atspoguļo jeb ilustrē indivīda psihes neapzinātos procesus, kas atrodas ārpus cilvēka apziņas. Pie šīs sapņu motīvu kategorijas varētu pieskaitīt gan sapņus, kuros viss liekas dīvains, kur ir nepazīstami cilvēki, vietas un notikumi, gan arī Lielos, nozīmīgos sapņus pēc, kuriem ir ļoti īpaša sajūta, it kā esi bijis kontaktā ar kādu savu visnozīmīgāko daļu. Junga analītiskajā psiholoģijā šo dievišķo, visnozīmīgāko daļu sauc par Patību. Savukārt, nepazīstamās vietas, cilvēki un notikumi atspoguļo neapzinātās psihes daļu mijiedarbību, interakciju jeb iekšējās attiecības.
Fon Franca, apkopojot savu bagātīgo pieredzi sapņu analīzē raksta, ka tikai kāda neliela daļa sapņu motīvi var būt somatiski noteikti, bet lielākā daļa sapņu tomēr atspoguļo psihes radošos procesus, kuru rašanos savukārt ietekmē, sapņotāja piedzīvotais ikdienas dzīvē, nomodā esot.
Tātad sapņa galvenais nolūks ir psihes mēģinājums līdzsvarot apzināto un neapzināto, iekšējo un ārējo pasauli t.i. uzturēt līdzsvarā psihes procesus un palīdzēt cilvēkam sekot savam individuācijas ceļam.
Neaizmirstiet pierakstīt sapņus!
Jaukus sapņus un atklāsmes!