Visiem tēliem sapnī ir nozīme.
Tēlus sapnī var analizēt:
- objektīvā līmenī. Tas ir, ja analizējam notiekošo sapnī cilvēka ārējās pasaules kontekstā. Piemēram, cilvēks redz sapnī savu priekšnieku. Objektīvā līmenī sapnis varētu norādīt uz kādām attiecību niansēm ar priekšnieku.
- subjektīvā līmenī. Tas ir, ja analizējam notiekošo sapņi cilvēka iekšējās pasaules kontekstā. Tas pats iepriekš pieminētais priekšnieks sapnī var tikt aplūkots kā intrapsihiskas figūras simbols. Piemēram, kaut nedaudz pasekojot šī vārda asociācijām - vara, vadītājs, augstākstāvošs, vadonis, atbalsts un palīgs, vai bargs un apspiedošs, jau var sajust bezapziņas norādes. Bezapziņa bieži izvēlas mums aktuālāko tēlu un izmanto to kā simbolu. Tādā ziņā, bieži palīdz ar daudzajām norādēm saprast sapni.
Protams ļoti nozīmīgs ir sapņa konteksts, situācija un vide, kurā tēls izpaužas.
Katram jēdzienam, tēlam mūsu apzinātā prātā ir savas psihiskās saites un asociācijas. Sapnī bezapziņa sevi pauž caur šiem cilvēkam zināmiem tēliem un tie kļūst par simboliem.
Pat visvienkāršāko sapni, kas šķiet ir tikai iepriekšējās dienas notikumu "atstrāde" var vienmēr analizēt gan objektīvā, gan subjektīvā līmenī.
Par uzmanības un analīzes vērtu tēlu sapnī var uzskatīt pilnīgu visu:
- pašu vietu, kur notiek sapnis (piem., uz ielas, skolā, darbā, mājās, nezināma vieta, kā jūties šajā vietā utt.)
- vietas detaļas (piem., piepildīta vai tukša, kādi priekšmeti, gaismas, ēnas, kas kur atrodas, krāsas, cilvēki, dzīvnieki, kā jūties ar to, kas ir šaja'telpā utt.)
- laiku (piem., vai ir rīts vai vakars, kas par to liecina? Dažkārt sapnī ir pulkstenis, ko tas rāda? utt.)
- gada laiku
- cilvēku (-us) (piem., kāds ir cilvēku vecums, dzimums, vai tie ir pazīstami vai nē, reāli vai pasaku, filmu, kā ģērbušies, kā uzvedās, kādas jūtas rada šie cilvēki utt.)
- dzīvnieku (-us) (mežonīgie, mājas, pazīstami vai nē, kādas jūtas rada šie dzīvnieki, kā uzvedās utt.)
- skaņas, balsis, kādu izteicienu
- priekšmeti, ko jums kāds iedod vai Jūs atrodiet
- paša sapņa situāciju, stāstu (kas notiek sapnī, kas ir centrālais notikums? skriešana, lekšana, bēgšana, pakaļdzīšanās, saruna, vietu maiņa, vietas izpēte, balīte, ekskursija; vai tas ir kaut kas reāls vai pavisam neiedomājams Jūsu dzīvei? utt.)
Es uzskaitu tikai dažas sapņu tēlu kategorijas. Sapņos var parādīties jebkas un jebkādā formā. Sarežģītākais apzināta, prātam to piefiksēt.
Par to kā šos tēlus var analizēt patstāvīgi būs vēlākos rakstos,
bet tikmēr pierakstiet sapņus!